Njokis Etiketimet Idea

Etiketim: idea

Po ndërtohet statuja më e lartë në botë, Indi

Statuja e Unitetit, që do të jetë statuja më e lartë në botë kur të përfundojë, ka bërë përparim të rëndësishëm në ndërtimin e...

Gottfried Böhm, arkitekti që shkriu gjeometrinë në ndërtesa kishtare

Karriera e Gottfried Böhm (i lindur më 23 janar 1920) lëviz nga e thjeshta në kompleksen dhe nga e shenjta në laike, por gjithmonë...

Pamje të pesë ndërtesave të Zaha Hadit nga lartësia

Këtë muaj shënohet përvjetori i dytë i vdekjes së Zaha Hadid, arkitektes më të suksesshme dhe me ndikim në disiplinën arkitekturore. E lindur në Bagdad...

Izolim me beton apo me dru, përparësitë dhe mangësitë

Jeni në dilemë se a ta izoloni pjesën e jashtme të shtëpisë me blloqe betoni apo me kornizë druri? Edhe pse variantin e fundit...

Dizajne të karrigeve që nuk i keni parë ndonjëherë

Deri në shekullin XVI, karriga ishte një pajisje të cilën nuk mund ta kishte gjithkush në shtëpi. Ajo ishte simbol i dinjitetit dhe i...

Në Dresden gjendet shtëpia e cila krijon muzikë në shi

E zhvendosur në rrethin studentor të Dresdenit është një shtëpi që duket sikur krijon muzikë në shi, kjo për shkak të arkitekturës së saj...

Kalaja e Krujës është kalaja më e vjetër…

Kalaja e Krujës është kalaja më  e vjetër në gjithë territorin shqiptar. Ajo po ashtu është radhitur si një prej kalave më të mira...

Stambolli, arkitekturë antike dhe moderne

Stambolli, qyteti më i madh i Turqisë, me një popullsi prej 14 milion banorësh, shpesh herë është konsideruar dhe si kryeqyteti i saj edhe...

Dhjetë arkitektët që ndryshuan botën

Nga koha në kohë, ekziston gjithmonë një artist i madhë që ndryshon mënyrën se si ne i përceptojmë kryeveprat, njerëzit e tjerë dhe na...

Nis punën ferma e energjisë së erës dhe diellit

Themeluesi i 'Amazon', Jeff Bezos ka 'pagëzuar' fermën e re të erës së kompanisë së tij, duke thyer një shishe shampanjë derisa po qëndronte...

Block title